Z uwagi na swoją charakterystykę prace spawalnicze wymagają zachowania odpowiednich środków ostrożności. W tym celu osoba je wykonująca musi stosować maskę lub przyłbicę spawalniczą. To, obok rękawic czy odpowiedniego okrycia wierzchniego, element podstawowego wyposażenia spawacza w środki ochrony osobistej. Mamy takie produkty i gwarantujemy nie tylko najwyższą ich jakość, ale także konkurencyjne ceny. Dzięki nim realizacja wielu zadań łączenia metalowych elementów w warsztacie czy zakładzie produkcyjnym na pewno będzie dużo bezpieczniejsza.
Zastosowanie przyłbic spawalniczych
Do podstawowych zadań tych akcesoriów należy ochrona oczu i twarzy przed szkodliwym naświetleniem promieniami UV oraz gorącymi odpryskami metalu. Promieniowanie ultrafioletowe jest szczególnie szkodliwe dla wzroku. Jego zbyt duże natężenie może powodować ślepotę śnieżną, czyli poparzenie rogówki. Dlatego maski i przyłbice spawalnicze posiadają specjalne filtry spawalnicze, które mogą być pasywne lub automatyczne.
Filtr pasywny to taki, który posiada stały stopień zaciemnienia wg DIN. Wykonany jest najczęściej ze specjalistycznego szkła. Spawacz musi pamiętać o doborze odpowiedniego stopnia zaciemnienia dla metody spawania i prądu, jakim spawa. Jeżeli jego filtr pasywny ma nieodpowiedni stopień zaciemnienia, musi wymienić go na inny. Zaletą filtra pasywnego jest to, że posiada on stały stopień zaciemnienia jeszcze przed zajarzeniem łuku. Nie jest to może wygodne podczas pracy, ale zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.
Filtr automatyczny (aktywny) to taki filtr, który działa w sposób automatyczny, tzn. z chwilą zajarzenia łuku spawalniczego zaciemnia się do odpowiedniego stopnia DIN. Filtr automatyczny posiada dwa stany pracy: stan rozjaśniony najczęściej DIN 3 lub DIN 4 oraz stan zaciemniony, w który przechodzi z chwilą zajarzenia łuku spawalniczego. Po wygaszeniu łuku ponownie wraca w stan rozjaśniony. Poziom zaciemnienia DIN w stanie zaciemnionym jest ustawiany przez spawacza, odpowiednio do potrzeb np. DIN 12.
Dla filtrów automatycznych określa się takie parametry jak: zakres stopni zaciemnienia DIN, czas reakcji, czas rozjaśniania oraz klasę filtra. Są to kluczowe parametry, które decydują o wykorzystaniu przyłbicy.
Charakterystyka przyłbic spawalniczych
Niewątpliwą zaletą przyłbic jest ich funkcjonalność. Do spawania niejednokrotnie potrzeba dwóch wolnych dłoni, dlatego trzymanie maski w jednej ręce jest niemożliwe lub znacząco ogranicza ergonomię pracy. Przyłbice spawalnicze zbudowane są w ten sposób, by kompleksowo chronić oczy i twarz spawacza. Użytkownik może wybrać przyłbicę z filtrem pasywnym lub aktywnym.
Najnowsze przyłbice samościemniające wyposażone są w filtr aktywny nowej generacji, który wykonany jest w technologii True Color. Technologia ta zapewnia lepsze odwzorowanie kolorów niż, tradycyjne przyłbice z „zielonym” filtrem. W naszej ofercie znajdziecie Państwo sprzęt wysokiej jakości, zgodny z wymogami odpowiednich norm.