SPAWARKI MIG/MAG - SPRAWDŹ OFERTĘ

Półautomaty spawalnicze i wielofunkcyjne spawarki MIG MAG

Spawanie MIG/MAG to metoda stosowana powszechnie zarówno w branży przemysłowej, jak również w warunkach warsztatowych. Proces odbywa się w osłonie gazowej, a do spawania wykorzystywane są spawarki MIG MAG, nazywane potocznie migomatami.

Działanie i budowa spawarki MIG/MAG

Spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów, polega na miejscowym stapianiu materiału przez łuk spawalniczy, który jarzy się pomiędzy końcem elektrody topliwej a spawanym elementem. Elektroda topliwa wykonana jest w postaci drutu spawalniczego, nawiniętego na znormalizowane szpule i pełni ona dodatkową funkcję spoiwa. Spoina w metodzie MIG/MAG, która powstaje po zastygnięciu jeziorka spawalniczego, składa się ze stopionego drutu spawalniczego i materiału rodzimego.

Łączenie metali za pomocą spawarki MIG/MAG wymaga zaopatrzenia się w butlę z odpowiednim gazem osłonowym. W zależności od metody spawania wyróżnia się gazy obojętne i aktywne. Do pierwszej grupy zaliczają się np. argon i hel. Natomiast grupa aktywnych to np. dwutlenek węgla i mieszanina dwutlenku z Argonem (Ar/CO2).

Standardowe stanowisko spawalnicze do spawania MIG/MAG zbudowane jest z następujących elementów: spawarki MIG/MAG z drutem spawalniczym, przewodu masowego, przewodu roboczego (uchwytu MIG) oraz butli z gazem osłonowym wyposażonej w reduktor.

Zalety spawarki MIG/MAG

Obecnie większość urządzeń MIG/MAG zbudowanych jest w oparciu o technologię inwertorową. Z uwagi na szerokie zastosowanie metody zarówno w przemyśle, jak również w warunkach warsztatowych dostępna jest ogromna ilość urządzeń o różnej budowie i mocy.

Spawanie metodą MIG/MAG oferuje dużą wydajność i dobrą jakość złączy spawanych. Jest to też metoda stosunkowo prosta do opanowania na poziomie podstawowym. Przy czym należy pamiętać, że dobór odpowiedniej spawarki do zastosowań ma kluczowe znaczenie. Przy wyborze spawarki MIG/MAG należy kierować się takimi kryteriami jak np.: spawany materiał, rodzaj spawanego detalu i jego przeznaczenie, grubość materiału i wiele innych.

Obecnie dostępne spawarki MIG/MAG możemy podzielić na wiele grup w zależności od ich budowy i przeznaczenia. Wyróżniany np. urządzenia typu kompakt lub tower, spawarki z ręczną regulacją parametrów, synergiczne migomaty ze wbudowanymi programami, urządzenia wielofunkcyjne do spawania różnymi metodami.

Półautomaty spawalnicze dla hobbystów

Jeżeli chodzi o popularne migomaty do zastosowań warsztatowych, to najczęściej stosowane są urządzenia typu kompakt, czyli takie, w których podajnik drutu zintegrowany jest ze źródłem spawalniczym. Półautomaty spawalnicze tego typu mogą być wyposażone dodatkowo w podwozie na butlę z gazem i koła jezdne z przednią osią skrętną. Jeżeli chodzi o napięcie zasilania, to występują konstrukcje zasilane z sieci 230V 1ph, 400V 3ph oraz urządzenia pracujące na 230V 1ph lub 400V 2ph. Popularne modele to Magnum Synergia 210 Easy, Ideal Praktik MIG 200 oraz kultowy Esab Caddy MIG 200i i wiele innych.

Półautomaty spawalnicze dla przemysłu

Dla zastosowań przemysłowych dobrym rozwiązaniem są urządzenia typu Tower z wydzielonym podajnikiem drutu spawalniczego. Tutaj jednym z liderów jest Helvi Multitech Evo 505, wielofunkcyjne i zaawansowane technologicznie źródło spawalnicze produkcji Włoskiej. Zapraszamy do zapoznania się z całą naszą ofertą.

Spawanie spawarką MIG MAG